Vasárnap hozták nyilvánosságra Ferenc pápa szociális enciklikáját, melynek célja egy igazságosabb és testvéribb világ felépítése. Az enciklika címe (Mindnyájan testvérek – Fratelli Tutti) Assisi Szent Ferenc „Intelmeiből” származik.
Ferenc pápa legújabb enciklikája nyolc fejezetből áll és összegzi a Szentatya eddigi munkásságát.
Az enciklikában a pápa ír a demokrácia, a szabadság, az igazságosság megcsúfolásáról, amely korunkat jellemzi, a kizsákmányoló piaci logikáról, az önzésről, a leselejtezés kultúrájáról, az egyre erősödő munkanélküliségről és rasszizmusról, a nők kiszolgáltatottságáról. Olyan problémák ezek, amelyek csak globálisan kezelhetőek:
testvérek vagyunk, egy Isten gyermekei, mindannyian ugyanabban a csónakban evezünk, és egy globalizált és szoros kapcsolatban álló világban csakis együtt menthetjük meg magunkat.
A „falak kultúrája” helyett a befogadás kultúrájává kell válnunk, mert egy beteg társadalomban – mely érzéketlen a szenvedőkkel szemben – arra kaptunk meghívást, hogy közel kerüljünk egymáshoz
felelősek vagyunk egy olyan társadalom felépítésében, amely képes a befogadásra, az integrációra és a szenvedők sorsának enyhítésére
A méltó élethez való jogot senkitől sem lehet megtagadni, emeli ki a pápa, mivel a jogok határok nélküliek. Senkit sem lehet kirekeszteni, attól függetlenül, hogy hol született:
el kell kerülni a nem szükséges migrációt, helyben teremtve meg az ott maradáshoz szükséges életfeltételeket, de tiszteletben kell tartani a másik jogát, hogy máshol keressen jobb életet
A magántulajdonhoz való természetes jog mindig másodlagos a teremtett javak egyetemes elrendeltetésének alapelvéhez viszonyítva:
a világrendszerek járvánnyal szembeni sebezhetősége megmutatta, hogy nem lehet mindent a piac szabadságával megoldani
A politikát a jótékony szeretetnek kell irányítania a közjó érdekében, szemben a populizmussal, amely figyelmen kívül hagyja a „nép” fogalmának legitimitását, a konszenzusokat saját hasznára aknázza ki.
Az ENSZ reformra szorul, Ferenc pápa sürgeti, hogy az Egyesült Nemzetek konkrétan valósítsa meg a gyakorlatban a „nemzetek családja” fogalmat, gyökeresen küszöbölje ki a szegénységet és védelmezze az emberi jogokat, mozdítsa elő a jog erejét az erő jogával szemben.
Erkölcsi és humanitárius követelmény a fegyverkezés helyett egy világalap létrehozása az éhezés ellen. Ma már nem gondolhatunk egy „igazságos háború” lehetőségére, hanem erőteljesen ismételten le kell szögezni, hogy „Soha többé háborút!”.
Az enciklika végén a pápa kifejti, hogy a terrorizmus nem a vallásból, hanem a vallási szövegek téves értelmezéséből fakad, valamint az éhséget, szegénységet, igazságtalanságot és elnyomást létrehozó politikák következménye. A vallások közötti béke útja lehetséges és garantálni kell a vallásszabadságot, minden hívő alapvető emberi jogát.
A Felszabtéren hamarosan részletesen is ismertetjük Ferenc pápa szociális enciklikáját.
Forrás:
https://www.vaticannews.va/hu/papa/news/2020-10/papa-enciklika-mindnyajan-testverek-szocialis-globalis.html